Betül DENİZ – Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü – University of Rijeka

Staj gördüğüm alanda birçok konuda deneyim kazandım ve farklı metotlarda tedavi yollarını öğrendim. Sadece isim olarak bildiğim elektroterapi uygulamalarını canlı görme fırsatını yakaladım. Bu staj, gelecek planlarımın şekillenmesinde önemli bir katkı sağladı. Bana kazandırdığı iyi bir iş deneyimi sayesinde özgüvenim arttı.

Buse Zeynep ÖZTEKİN – Odyoloji Bölümü – Pıazza Gambull Perugıa

Pıazza Gambull Hastanesinde vestibüler ve odyolojik olarak hastalardaki denge bozukluklarını, baş dönmeleri gibi konular için çeşitli manevralar yaptık ve işitme testlerini gerçekleştirdik. Koklear implant, otoskleroz ve stapedektomi gibi çeşitli ameliyatlarda rol aldım. Stajım öğretici, verimli ve mesleğimi ayrıntılarına kadar öğreten bir deneyim oldu.

Cavit ALLAHYAROV – Diş Hekimliği Bölümü – Torino Dental School

Erasmus stajımı İtalya’nın Torino şehrinde gerçekleştirdim. Stajım boyunca klinikte gözlem yaparak doktorları asiste ettim. Hocalarımın benimle kendi tecrübelerini paylaşması staj sürecimi daha da verimli bir hale getirdi.

Cemre Nur YÜRÜK – Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü – University of Rijeka

Hırvatistan’ın Rijeka şehrinde stajımı tamamladım küçük bir şehir olmasına rağmen her şey çok güzeldi. Farklı insanlar ve farklı kültürleri tanımak bakış açımı genişletti. Dil anlamında zorlansam da yardımseverlikleri açısından kolayca alıştım. Bu sene dördüncü sınıfa geçiyorum dönem içi stajımda bütün öğrendiklerimi uygulamak için sabırsızlanıyorum.

Elif KURT – Diş Hekimliği Bölümü – Opera Tandarts

Öncelikle Erasmus programına bana Avrupa’da bu deneyimi, öğrenim sürecini kattığı için çok teşekkür ederim. Staj hareketliliği sayesinde yurtdışındaki doktorların kullandığı malzemeleri, yöntemleri olsun yaşam tarzlarını gözlemledim.  Ayrıca farklı insanlarla iletişimde bulunmak, klinik ortamını görmek, yeni vakalarla karşılaşmak, önüme çıkabilecek her türlü zorlukta ne yapmam gerektiğini daha çok deneyimledim ve bunlar bana ilerdeki kariyerim boyunca çok yardımcı olacak ve asla unutamayacağım anılara sahip olmama aracı oldu. Hem kariyerimi hem de kişisel gelişimimi sürdürmek için çok önemli bir adımı tamamladığım için gurur duymaktayım.

 

Elif Su KAYRA – Diş Hekimliği Bölümü – Harry Klinger

İki aylık erasmus stajımda yurt dışında diş hekimliğinin işleyişi ve çalışma düzeni, doktorların hastalara yaklaşımları, işlemlerde kullanılan malzemeler gibi birçok şeyi gözlemleme ve bazı işlemleri kendim yaparak deneyimleme fırsatım oldu. Bol bol yeni vakalar görüp tedavi seçenekleri hakkında fikir alışverişi yaptıktan sonra hastalarla iletişim kurup işlemi yapan doktora yardımcı olabildim. Huzurevlerine gidip orda olan yaşlı hastalara oral hijyen eğitimi verip problemlerini dinleyip tedavi planlamalarını oluşturma sürecini gözlemleyebildim. Staj yaptığım klinikte edindiğim arkadaşlarımla boş zamanlarımızda bol bol sohbet etme imkanım olduğu için kültürleri hakkında bilgi edinebildim, yabancı dilim bu sayede gelişmiş oldu ve özgüvenim arttı. İki aylık bu tecrübenin ileride kariyerime büyük fayda sağlayacağına eminim ve çalışmış olduğum klinikten kabul aldığım için çok şanslı hissediyorum.

Fatma Bilge ALADAĞ – Diş Hekimliği Bölümü – Happy Smile Clinic

Güçlü bir kadın nasıl olur? İşini severek yapan bir diş hekimi nasıl olur? Bu sorularıma cevap bulduğum bir Erasmus stajı geçirdim diyebilirim. Staj hareketliliğim ile protez ve cerrahi ortodonti ve endodonti de çeşitli vakaları izleme şansı yakaladım. Diş Hekimliğinde kullanılan aletlerin iyi olmasının yanı sıra hekimlerin hepsinin bir alanda uzman olması, klinik işleyişini çok değiştiriyordu. Mesleğimi bana tekrar tekrar sevdiren klinik sorumlumuz Mila’ya çok şey borçluyum. Onun hayatından öğrendiğim şey: Hayatta ne yaşarsak yaşayalım kalkmalı ve yola devam etmeliyiz..

Mehmet Şafak ERGÜL – Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü – University of Rijeka

Rijeka, Hırvatça’da “nehir” anlamına geliyor ve şehri ortadan ikiye bölen bir nehir akıyor. Rijeka marinası, vakit geçirmeyi en sevdiğim yerlerden biriydi. Marinadan devam ederek Port denilen kısımda yürümek de günlük yürüyüş ihtiyacını karşılayacak kadar büyük bir alan. Hırvatistanın en büyük 3. Şehri olmasına rağmen 128.000 kişinin yaşadığı küçük bir şehir olan Rijeka, en büyük limana ve güzel sahillere ev sahipliği yapıyor.

Merve ASAN – Diş Hekimliği – Negrea Tandartsen

Doktorumuzun her vakayı İngilizce açıklaması, implant vakalarında asiste etmeme izin vermesi gelişimimi daha da hızlandırdı. Bu imkanı bana sağladığı için çok teşekkür ederim. Tekrar tekrar deneyimlemek isteyeceğim bir tecrübe oldu.

Mustafa Yiğit EVKURAN – Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü – University of Rijeka

Rijeka, Kuzey Adriyatik denizinin kıyısında, kestirilemeyen havası, çekici ve misafirperver insanlarıyla bir liman şehridir. İlk başta biraz durgun ve ağır çekim gibi görünebilir. Ama bir defa oraya vardığınızda hemen ısınıyorsunuz. Bununla birlikte farklı ülkelerden değişim programına gelen bizim gibi öğrenciler ile tanıştım ve çok iyi arkadaşlıklarım oldu. Geçen 2 ayım çok eğlenceli ve çok eğiticiydi. Güleryüzlü ve yardımsever personeller işimizi çok kolaylaştırdı. Özellikle bilmediğimiz hastalıklar konusunda bize yardımcı olarak açıklamalarda bulundular. Farklı teknikler öğreterek Türkiye’de öğrendiklerimizle kıyaslama fırsatı yakalamış oldum. D-wall, Anti-yerçekimi koşu bandı gibi teknolojik araçları kullandığım ve çalışma fırsatı bulduğum bir stajdı.

Nurtaç Zeynep KALKAN – Beslenme ve Diyetetik – Lusofona University

Bu yaz çok isteyerek planladığım Erasmus stajımı Portekiz- Lusofona Üniversitesinde gerçekleştirdim. Staj pozisyonum araştırma asistanıydı, akademiye ilgim olduğu için staj yeri bulma sürecimde araştırma ağırlıklı bir pozisyon arıyordum. Stajım 2 ay sürdü, ilk ayımı daha çok laboratuvarda çalışarak geçirdim. Danışman hocam ve 3 doktora öğrencisi ile diyabet hastalarında yararlı olabileceğine inandığımız bir polifenol üzerinde çalıştık. İkinci ay ise Akdeniz diyeti üzerine bir derleme yazarak sunumlarımı gerçekleştirdim. Hiçbir yerde edinemeyeceğim deneyimler ve tecrübe kazandım, her şey çok keyifli ve verimliydi. Üniversiteme ve en önemlisi üniversitemizin erasmus ofisine her zaman yanımda oldukları için çok teşekkür ederim.

Sezgin Lamia ALADAĞ – Diş Hekimliği Bölümü – Happy Smile Clinic

Hekimlik; sanılanın aksine sadece işini yapmak değil, hastalarını memnun etmek, işini en iyi şekilde yapmak, asistanlarınla, meslektaşlarınla ve diğer çalışanlarla koordineli bir biçimde olmaktır. Karşılaştığım zorlukların ve olumsuzlukların beni yıldırmaması ve engellememesi gerektiğini anlamama yardımcı olan Happy Smile doktorlarına ve asistanlarına minnettarım. Aklımda uzmanlık için herhangi bir bölüm belirleyemiyor dahası uzmanlık gerekli mi diye bile sorabiliyordum. Buraya gelince anladım ki bir alanda uzmanlığım olmalı ve en az iki alanda da kurslara giderek kendimi geliştirmeliyim. Ancak bu şekilde işimin hakkını vererek çalışabilir ve diş hekimliğinde daha bütünsel bir bakış açısı ile yaklaşabilirim. Erasmus programı ile geldiğim bu kliniğe gönül bağı kurarak ayrıldım. Diş hekimliğini bana bir kez daha sevdirdikleri için ve hekimlikte kendime güvenimi arttırdıkları için tüm Happy Smile çalışanlarına içtenlikle teşekkür ediyorum.

Sinem Nur ALTUN –  Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü – University of Rijeka

Rijekada staj deneyimimde fizyoterapist olmak için gerekenler ve genel olarak kendim hakkında çok şey öğrendim. Erasmus ile yaşadığım bu deneyim, kariyer yolculuğumdaki ilk önemli adımdı ve dürüstçe söyleyebilirim ki, bu yolculuk boyunca çok büyüdüm. Güçlü ve zayıf yönlerim daha belirgin hale geldikçe, staj deneyimim çeşitli zorluklar ve heyecanlardan oluşuyordu. Bu yolculuk boyunca, daha ne kadar öğrenmem gerektiğinin yanı sıra gerçekten ne kadar çok öğrenmek istediğimi fark ettim. Stajımdan önce dil bariyerinden dolayı hastalarla çalışmak konusunda endişeliydim, profesyonel bir ortamda iletişim becerilerime güvenmiyordum ve nihayet eğitimimi ve bilgilerimi gerçek yaşam ortamına uygulama konusunda kararsızdım. Ancak Rijeka’da staj yapmak bana sadece bunların hepsini yapabildiğimi gösterdi. Her gün bana yeni sorumluluklar, görevler ve özgürlük verildi, bu da yalnızca sürekli bir öğrenme ve büyüyen bir deneyime katkıda bulundu. Size çeşitli görev ve sorumluluklarımı anlatmak için hepsinin pratik yaptığını söyleyerek başlayacağım. Görevlerim şunları içeriyordu: evrak işleri, günlük hasta çizelgeleri, hastaların egzersizleri konusunda rehberlik ve çeşitli modalitelerde yardım. El ele verme fırsatına sahip olmayı sevdim; Vasopnömatik makineyi çalıştırmayı ve ısı modalitelerine yardımcı olmanın yanı sıra, farklı yaralanma bölgelerine göre uygun elektriksel stimülasyon pedi yerleşimlerini nasıl yapacağımı öğrendim. Zaman ilerledikçe ve personel ve hastalarla olan deneyimim ve bağlantılarım büyüdükçe, hafta içi her seferinde bir sonraki staj günümü dört gözle beklerken buldum. Birlikte çalışma fırsatı bulduğum tüm hastalar deneyimimi gerçekten bütünleştirdi. Öğrenmem ve sürekli soru sormam boyunca hepsi çok harika, eğlenceli, sabırlı ve anlayışlıydı. Ve Rijeka’daki personel tek kelimeyle inanılmazdı. Tüm yol boyunca bana rehberlik etmeye ve öğretmeye yardımcı oldular. Sorularım her zaman memnuniyetle karşılandı ve çalışmalarım her zaman takdir edildi. Staj sürem boyunca ilişki kurduğum ve asla unutamayacağım pek çok deneyim ve insan var. Bana inanılmaz ilham veren bir süpervizörü sahip olduğum için şanslıydım. Bir gün olmayı umduğum bir fizyoterapistin özeti. Onunla staj yapmak bana kariyeri konusunda gerçekten tutkulu birini gösterdi. Ayrıca, fizyoterapistlerin her gün hastaların yaşamlarında yaratabilecekleri farkı şimdi anladım ve deneyimledim. Burada bulunduğumdan beri hastaların yaptığı ilerici değişiklikleri görmek kesinlikle şaşırtıcıydı. Hepsi acı, rahatsızlık ve hareketsizlik olmadan normal yaşama dönmeyi o kadar çok istiyor ki. Fiziksel terapistler, insanların oraya ulaşmasına yardımcı olacak gücü kavrar. Bunu inanılmaz derecede ödüllendirici buluyorum ve bir gün bir insanın hayatını bu şekilde değiştirmeyi umuyorum. Rijeka’da staj yapmak, gözlerimi daha geniş bir perspektife, daha iyi anlamaya ve gelecekteki kariyerim olarak fizik tedaviye karşı daha büyük bir tutkuya açtı. Ve bir kapı kapanıyor olsa da, bu staj sona erdiği için, deneyim gelecekteki yolculuğum için çok daha fazla kapı açtı.

Zeynep PULGU – Diş Hekimliği – Dental Care East & West

Ben diş hekimliği öğrenci olarak Amsterdam’a Erasmus staj programıyla gittim. Bir diş kliniğinde staj programımı tamamladım. En baştan anlatmak gerekirse staj yapılacak yeri bulmak zorlu gibi görünse de fazlaca mail ve tatlı dilli bir niyet mektubuyla her şey kolayca hallediliyor. Gerisi hayal dünyasına yolculuk gibi zaten. Erasmus Programı boyunca çok farklı insanları ve kültürleri tanıma fırsatı buluyorsunuz. Orada belli bir sure geçirip yaşama deneyiminde bulunacağınız için oranın yerlisi gibi hissediyorsunuz. İngilizcenizin gelişeceği ihtimalinden söz etmiyorum bile. Kendinize her anlamda çok şey katacağınız efsane bir deneyim. Yeni bir ülkeyi keşfetmek, yeni ve farklı düşünen insanlarla sohbet etmek, kendi meslek alanındaki farklı yöntemleri incelemek ve kıyaslama yapıp bunu hayatınıza katmak bunlardan sadece birkaçı. Kültürel, dinsel ve toplumsal farklılıkların çatışma ortamı yaratmak yerine uyum içerisinde bir arada bulunabileceği ve bunun en büyük zenginlik olduğu gerçeğiyle karşılaşıyorsunuz. Diğer ülkeri de gezip görme fırsatınız oluyor. Bence bu süreç sadece yeni bir ülkeyi ya da insanları tanımak değil, kendinizi yeniden keşvedip tanıma fırsatı. Kısa sürede olsa bu 2 ay boyunca bazı zorluklarla tek başınıza mücadele edebilme deneyimini kazanıyorsunuz. Gerek konaklama konusunda yaşayabileceğimiz sorunlar gerekse hastalık bu süreçte kendi ayaklarınızın üzerinde durabilme hissiyatını tattığınız konular. Akademik olarak ise bölümünüzün dünya çerçevesinde ne aşamada olduğunu görüyorsunuz. Yeni methodlar, gelişmiş teknoloji, insanlara karşı yaklaşım şekli başta olmak üzere bir çok şeyi gözlemliyorsunuz. İleride hayatınıza ve mesleğinize ne gibi şanslar verebileceğinizi görüyorsunuz. Ülkenizle karşılaştırmada bulunup geliştirme seçeneklerine yöneliyorsunuz. Tabi ki geri dönünce birtakım hayal kırıklıkları oluyor. Ama gelin biz olaya unutulamayacak bir deneyim yaşamış gibi bakalım.

Alper CEYLAN – Diş Hekimliği – Zahnarztpraxis Dr. Med. Dent. FrankSchaudlt

Almanya’da bir diş kliniğinde yaklaşık 2,5 ay staj yapma fırsatım oldu, bu süre zarfında kısmen,hem Almanca diş hekimliği terminolojisini öğrendim hem de Almancam gelişti. Bence bu programın bana en büyük katkısı içinde bulunduğum sınırlı süre boyunca buradaki hasta-hekim ilişkisini gözlemlememdi. Türkiye’dekine nazaran oldukça stressiz ve daha iyi bir iletişimin olduğu çok açıktı. Çalışma şartları ve kullanılan ekipmanların kalitesinin de daha iyi olduğu gibi. Hastalar, hekim komutlarını daha iyi algılayabiliyor ve kooperasyon sağlıyorlardı. Diş hekimliği açısından sigorta sistemi ise hasta için oldukça avantajlı hekimler içinse bir o kadar değildi. Kültürel olarak ise Almanya’nın mimarisinin oldukça güzel olduğunu söyleyebilirim. Kültürlerini gerçekten çok güzel bir şekilde muhafaza etmişler. 17. Veya 18. Yüzıldan bir yapı görmek oldukça sıradaniken daha eski yapılar da neredeyse her yerde mevcut. Kasabalarda bile bulunduğunuz yer ile ilgili müzeler var ancak çok merkezi yerlerdeki müzeler dışında açıklamalar genellikle Almanca’ydı. Türkiye’nin en ücra köşesine bile gitseniz bir kebabçının menüsünde İngillizce açıklamalar bulabilirsiniz, bu da Almanların kendi kültürlüyle ne kadar ilgili bizim ise ne kadar dışa bağımlı olduğumuzu gösteriyor. Genel olarak Erasmus stajımın güzel bir tecrübe olduğunu söyleyebilirim. Bu programa katıldığım için oldukça memnunum.

 

Asena AKSOY – Diş Hekimliği – Adeli J.K. Zahnarztpraxis

Bu yaz stajımı Almanyanın Frankfurt şehrinde bir klinike gerçekleştirdim. Bu program, hem kendimi geliştirip hem de Avrupa kültürünü yakından tanımama sebep oldu. Hem mesleki hem de dil konusunda yararlı bir staj geçirdim. Üniversitemizin Uluslararası İlişkiler Ofisi bu konuda çok yardımcı oldu ve en iyi şekilde destekleyip her konu da yardımcı oldular.

 

Berat ORMAN – Diş Hekimliği – Clinica Lusiadas Almada

Bu sene açılan erasmus stajı kapsamında Avrupa ülkelerinin birinde staj yapma hakkı kazandım. Bende tercihimi adını çok sık duyduğum ve beni diğer Avrupa ülkelerinden çok daha cezbeden Lizbondan yana kullandım. Kliniğime gelecek olursak dillerini bilmemem ve halkın ne kadar İngilizce bildiğini bilmediğim için ilk gün çok gergindim. Ama diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak gerek Doktorum gerekse Portekiz halkı yüksek oranda İngilizce bilmekte olup dil konusunda sonraları hiç sorun yaşamadım. Diş hekimliği işleyişinin çok farklı olabileceğini bizden daha yüksek teknolojide aletler kullanıyor olacaklarını düşünmeme ve gittiğim kliniğinde ortalamanın üstünde bir yer olmasına rağmen tek fark nadiren kullandıkları 3d tarayıcı idi.  Portekizli hastaların fazlasıyla sıcak ne neşeli olması gibi ilginç bir farkda vardı. Benim zamanım genel olarak doktorumun işlemlerini izlemek ve onun bana açıkladığı bazı önemli noktaları not etmekle geçmekteydi. Portekiz ise gerek çok farklı kültürden insanlar barındırması gerek Avrupanın tercih edilen tatil yeri olması gerek okyanus kenarında yer alması, İstanbula olan benzerliği (bitmek bilmeyen yokuşları, şehrin heryerini görebileceğiniz 7 tepesi, farklı milletlerin iç içe olması ) gerekse meşhur tatlıları ile gerçek bir cennet. Bu 2 aylık süreç boyunca elimden geldiğince farklı insanlarla tanışmaya onların kültürlerini tanımaya nasıl hissettiklerini anlamaya çalıştım ve mesleğimin dünyanın diğer bir ucunda nasıl işlediğini öğrenmekle geçirdim. Sanırım bunları tek başıma yapmış olmamlada hem bir tecrübe edindim hemde anılar biriktirdim.

İsmail İshak ARSLAN – Moleküler Biyoloji ve Genetik – Technical University of Munich

Erasmus+ aracılığıyla Münih Teknik Üniversitesinde Ekoloji üzerine yaptığım stajda akademik, sosyokültürel ve pratik anlamda çok kıymetli deneyimler edindim. Bu deneyimlere örnek verecek olursam; Yeni insanlarla tanışarak İngilizce konuşma pratiği yaptım, Alman kültürüne ve insanına karşı sahip olduğum önyargıları yıkarak halka karıştım, Ekoloji ile ilgili çalışmalarda bulunarak iklim değişikliği gibi hayati mevzular hakkında daha bilinçli bir birey oldum, Çevreye duyarlılıkları beni de duyarlı olmaya yöneltti, daha sakin biri oldum ve yüksek lisans yapma adına önizlenimlerde bulundum.

Sama FARAZİ – Diş Hekimliği – Adeli J.K. Zahnarztpraxis

Almanya’nın Frankfurt şehrinde Erasmus programı aracılığıyla staj yaptım. Bu staj benim için çok yararlı ve öğretici olmakla beraber dil bilgisi konusunda da kendimi geliştirmeme, güçlü ve zayıf yönlerimi fark etmeme yardımcı oldu. Üniversitemizin Uluslararası İlişkiler Direktörlüğünün desteğinden bahsetmem gerekirse gerçekten harikaydı her konuda en iyi şekilde bana yardım edip yönlendirdiler.

Sevgi BAYRAKTAR – Moleküler Biyoloji ve Genetik – University of Bonn

3 aylık Erasmus stajımda Bonn Üniversitesi LIMES enstitüsünde çalıştım. Stajım boyunca daha önce deneyimlemediğim farklı olanaklarda tecrübe edinme ve yeni deneyimler kazanma fırsatım oldu. Tanıştığım arkadaşlarım bu deneyimimi daha eğlenceli geçirmem konusunda yardımcı oldular. Herkesin yardımsever, güleryüzlü ve öğretmeye açık olması hem alışma hem de öğrenme sürecimi kolaylaştırdı. Erasmus bana hem kişisel hem de akademik olarak kendimi geliştirmemde çok şey kattı. Yeniden katılabilmeyi dört gözle bekliyorum.

Süveybe ŞENEL – Diş Hekimliği – Dr. Gerhard Weiss

Merhaba, Biruni Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 5. Sınıf öğrencisiyim. Bu yaz Almanya’da Erasmus stajını yapma fırsatım oldu. Stajım çok keyifli geçti yeni insanlar, yeni kültürler ve farklı hayat tarzlarıyla tanıştım. Gelen hastaları asiste ederek mesleğim için yeni tecrübeler edindim. Fırsatı olan herkese tavsiye ederim. Gitmişken diğer Avrupa ülkelerini gezmeyi ihmal etmeyin J

Zeynep Sena YILDIRIM – Diş Hekimliği – Kliniek Sint – Jan Clinique Saint – Jean

Erasmus Programı kapsamında 2 ay Belçika’nın Brüksel şehrinde bulundum. Erasmus Programı boyunca çok farklı insanları ve kültürleri tanıma fırsatı buldum. Kültürel, toplumsal farklılıkların çatışma ortamı yaratmak yerine uyum içerisinde bir arada bulunabileceği ve bunun en büyük zenginlik olduğunu gözlemleme fırsatı elde ettim. Ayrıca Belçika’da bulunduğum süre boyunca başka ülkelere gidip görme şansım oldu. Kültürel farklılıkları görme açısından bana oldukça katkısı oldu. Pratik yaptığım için yabancı dilimi de geliştirmiş oldum.

Akademik olaraksa staj yaptığım klinik bana birçok yeni tedavi şekillerini görmeme katkı sağladı. Yaşadığım ülkeyle yurt dışındaki imkanları karşılaştırmama fırsat verdi. Belki de cerrah olmadan göremeyeceğim çene ameliyatlarına girmeme imkan sağladı. Alanımla ilgili teknolojik bazı yenilikleri de görmemi sağladı.

Ahmet Furkan SAY – Tıp Fakültesi – Lahntalklinik Bad Ems

Öncelikle staj yaptığım kurum; hastaların ortopedik ameliyatlarından sonra hareketsel kısıtlılığını minimuma indirmek için gelip 3 hafta boyunca tedavilerine devam ettikleri bir klinikti. Rehabilitasyon boyunca hastaların klinikte kaldıkları oda numaralarından takipleri sağlanmaktaydı. Hastaların 3 çeşit tedavileri vardı; Aufnahmeuntersuchung ( ilk tedavi ), Visit ( 3 hafta boyunca haftada 2-3 kez yapılan tedavi ve şikayetleri) ve Abschlussuntersuchung ( Son tedavileri yapılır ve son durumları değerlendirilir gerekiyorsa 1 hafta daha hastanın kalması gereken süre stajımda bağlı kaldığım doktor tarafından uzatılmaktaydı). Gözlem süresinde her sabah kliniğin şefi ve görev yapmakta olan doktorlarla beraber toplantılara katıldım. Toplantıda bir gece önce nöbette olan doktor aktarımları yapıyordu. Stajımda daha önce Türkiye’de bir staj yapmadığım için hastalarla birebir ilgilenmem veya işlem yapmam mümkün olmasa da gözlem yaptığım doktorun yanında tedavinin nasıl yapıldığını, hangi ilaçların kullanıldığını, hastane işleyiş sistemini ve Almanyadaki sağlık sistemi hakkında bilgiler öğrendim. Hatta imkanların el verdiği ölçüde hastaların dikiş yaralarını sterilize ettim ve dikişlerini aldım. Sonuç olarak benim için çok güzel bir tecrübeydi. Umarım önümüzdeki sene de herhangi bir Klinik ya da Praxiste tekrar staj yapma imkanı bulabilirim.

Ali KELEŞ – Beslenme ve Diyetetik – Lusofona Üniversitesi

Ben Ali Keleş, Biruni Üniversitesi 4. sınıf Beslenme ve Diyetetik öğrencisiyim. Bu yaz çok isteyerek planladığım Erasmus stajımı, Portekiz Lizbon’da bulunan Lusofona Üniversitesi’nde gerçekleştirdim. Staj pozisyonum araştırma asistanıydı. Stajım 2 ay sürdü ve stajımı laboratuvarda çalışarak geçirdim. Danışman hocam ve 1 doktora öğrencisi ile birlikte “şarap üzümünden un eldesi ve elde edilen unun besinsel içeriği ve biyoyararlılığı” konulu projenin ar-ge sürecinde, laboratuvarda analizler ve ölçümler yaptım. Elde ettiğim sonuçların ve analizlerin üzerine bir derleme yazdım ve sunumlar gerçekleştirdim. Hiçbir yerde edinemeyeceğim deneyimler ve tecrübe kazandım, her şey çok keyifli ve verimliydi. Üniversiteme ve en önemlisi üniversitemizin erasmus ofisine her zaman yanımda oldukları için çok teşekkür ederim.

 

Barkın TOYDEMİR – Moleküler Biyoloji ve Genetik – Örebro Üniverstesi

ERASMUS+ aracılığı ile başta Örebro Üniversitesi ve danışmanım olan Steffen Keiter iş birliği dolayısıyla, Karolinska Enstitüsü ile çalışma fırsatı yakaladım. Bu deneyimler sayesinde, birçok bilim insanı ve de birçok mükemmel insan ile tanışmış oldum. Kazanmış olduğum bu inanılmaz deneyimlerin hayatımın her anında pozitif yönde karşıma çıkacağına eminim.

Destekleriniz için minnettarım.

 

Begüm Özge ULUKAVAK – Eczacılık – Porto Üniversitesi

Merhaba, ben Biruni Üniversitesi, eczacılık fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Begüm Özge Ulukavak. 2021-2022 Erasmus öğrenimi programı kapsamında gittiğim okulla konuştuktan sonra orada staj yapmak için kabul aldım. Stajım Porto Üniversitesi, Eczacılık fakültesi, Mikrobiyoloji anabilim dalında gerçekleşti. Stajım boyunca mikrobiyoloji anabilim dalında laboratuvar çalışmalarını ve genel işleyişini gözlemledim. Sterilizasyon, ekipmanların kullanımı, sterilizasyon için katı ve sıvı malzemelerin hazırlanması, farklı kültür ortamlarının hazırlanması, aseptik tekniğin prensipleri ve genel teknikler ve protokoller hakkında bilgi edindim. Türkiye’de mikrobiyoloji laboratuvarında  kullanılan teknikler ile Portekiz’de kullanılan teknikleri karşılaştırma fırsatım oldu. Benim için çok değerli bir tecrübe oldu. Stajım sırasında konuşma dilim  İngilizce olduğu için kendimi geliştirme şansım oldu. Avrupa’da üniversitede çalışmanın nasıl olduğunu gördüm. Akademik kariyerime katkısının yanı sıra kendime bir çok yönden çok katkısı oldu. Temel seviyede Portekizce konuşmaları anlamaya başladım. Eğer yeni bir ülkede yaşamayı deneyimlemek istiyorsanız ve bunun için cesaretliyseniz Erasmus programını deneyimlemenizi tavsiye ederim.

 

Berrak Şimal Poyraz – Diş Hekimliği – Mondzorg Amsterdam

Amsterdam’da Erasmus programıyla birlikte olmak benim için son derece yararlı oldu. Staj yaptığım klinikteki insanların ve hastaların sıcak tavırları, yaşadığım şehir üzerindeki perspektifimi olumlu yönde etkiledi. Amsterdam halkının yaşam tarzlarını gözlemlemek, kültürümüzü karşılıklı olarak paylaşma ve farklı fikirlere sahip kişilerle etkileşimim olumlu yönde gelişti. Şehrin doğayla iç içe olması, halkın sanata yatkınlığı ve insanların dostça yaklaşımı beni çok etkiledi.

Büşra KALENDER – Sağlık Yönetimi – Happy Erasmus Valencia

Temmuz 2022 tarihinde Valencia,İspanya’da  başlamış olduğum Erasmus stajım Eylül 2022’de son bulmuştur. 2 aylık Erasmus Stajı sürecim boyunca birçok yönden geliştiğimi düşünüyorum. Öncelikli olarak artık akıcı bir şekilde İngilizce konuşabiliyorum ve İspanyolca başlangıç seviyesinde İspanyolca dil bilgim oluştu. Erasmus öğrencilerine yönelik turizm şirketinde çalıştım ve şirketin sosyal medyasını yöneterek ofisin daha çok kitleye ulaşmasına yardımcı oldum, ofis ortamında çalışarak proje yönetimi yaptım, geziler düzenleyerek gezilerde rehberlik yaptım ve ofisin pazarlama bölümünde yer alarak satış yaptım. Bu süreçte pazarlama departmanına olan ilgim arttı ve pazarlama bölümünde master yapma gibi bir düşüncem oluştu. Bu süreçte çok farklı kültürlerden insanlarla tanışıp çok iyi arkadaşlar edindim ve artık dünyaya çok farklı bir perspektiften bakıyorum.

 

Doğa BÜYÜKPINAR – Beslenme ve Diyetetik – My Slim Form

Erasmus staj programına Biruni Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencisi olarak 2022 yaz döneminde Almanya’nın Viernheim şehrinde, My SlimForm adlı kurumda 62 gün staj yaptım. Bu staj süresince gerek akademik gerekse sosyal yaşantım açısından çok önemli tecrübeler edindim. Staj süresince farklı kültürlere, uyruklara sahip birçok insanla tanışma fırsatı buldum. Yurtdışında yabancı olarak yaşamanın ve insanlarla iletişim kurmanın kazandırdığı sosyal yaşam tecrübesi, kişisel gelişimime çok önemli katkılarda bulundu. Birçok uluslararası dostluklar kurdum ve bu benim kendime olan özgüvenimi artırdı. Her yönüyle Erasmus programına katılmadan önceki durumuma göre pozitif yönde geliştiğime ve değiştiğime inanıyorum. Ülkemi ve kültürümüzü en iyi şekilde tanıtmak ve temsil etmek için elimden geleni yaptım. Ek olarak yaptığım stajın ingilizceyi daha akıcı bir şekilde konuşmama oldukça faydası oldu. Ayrıca Almanya’da yaşayan biri gibi günlük hayatın içine girmek benim için çok farklı ve güzel bir deneyim oldu. Akademik açıdan ülkemizde kullanılmayan farklı diyet ve değerlendirme tekniklerini gözlemleme şansım oldu. Almanya’daki insanların sağlıklı beslenmeye olan bakış açısını gözlemledim ve farklı antropometrik ölçüm cihazlarını inceleme şansım oldu. Bunların da mesleki açıdan ufkumu ilerletmemde oldukça faydası oldu. Yanında staj yaptığım diyetisyen bana her konuda destek oldu ve oldukça yardımseverdi. Kendi bilgilerini ve tecrübesini bana aktarmada oldukça yeterliydi. Genel olarak katılmış olduğum ERASMUS staj hareketliliği kültürel, sosyal ve akademik açıdan kendimi geliştirmemi sağladı. Daha sorumluluk sahibi bir insan olmamı sağladı. Bir süreliğine yabancı bir ülkede yaşamış olmanın bana kattığı sosyal ve kültürel deneyimler çok değerli ve kişisel gelişimimde bana önemli ölçüde faydası dokundu.

 

 Burcu İrem SÖNMEZ – Moleküler Biyoloji ve Genetik – Heinrich – Heine – Universitat

2 ay süren Erasmus stajımı Almanya, Düsseldorf Heinrich Heine Universitesi, Botanik Enstitüsü’nde tamamladım. Staj sürem boyunca gerek laboratuvar çalışanlarının, gerekse genel olarak Düsseldorf’ta tanıştığım herkesin oldukça nazik, yardımsever ve güleryüzlü olması, hem laboratuvara hem de şehre alışmamı kolaylaştırdı. İlk stajım olması ve okulumuzda genellikle hayvan biyolojisi ağırlıklı derslerin olması sebebiyle, laboratuvarda çalışılan bitki moleküler biyolojisi tamamıyla yabancı olduğum bir alandı. Fakat özellikle danışmanım Mather Khan’ın yardımı ve sabrıyla bu bir problem oluşturmadı. 2 ayda alabileceğim en iyi eğitimi aldım ve çok şey öğrendim. Benim için inanılmaz güzel bir deneyimdi. Erasmus’a gitme kararı hayatımda aldığım en doğru karardı.

 

Derya AKTAŞ – Moleküler Biyoloji ve Genetik – Techische Universitat Dresden

Erasmus+ program ile Dresden Teknik Universitesi, Biyoloji Fakültesi, mikrobiyoloji alaninda Prof. Thorsten Mascher’in laboratuvarında yaz stajimi yapma sansim oldu. 06.06.2022 – 30.09.2022 tarihleri arasında, Dr. Diana Wolf ve PhD ogrencisi Tomislav Volosen’in danışmanlığında Almanya’da harika bir staj deneyimi yaşadım. Alman disiplini ve profesyonellik anlayışını, labaratuvar çalışması ile ilgili bütün teknik konuları saygı ve arkadaşlık ortamında, kusursuz bir denge içinde öğrenme fırsatım oldu. Genel mikrobiyoloji ve yürüttüğüm projenin konusu ile ilgili son derece değerli teorik bilgilerin yaninda kaliteli ve donanimli bir labaratuvarda Pratik yapma fırsatına sahiptim. Bütün bu çalışmaları yaparken tüm grup ile çok eğlenceli aktivitelere katılıp, kaliteli zaman geçirdim. Bu eşsiz deneyim ve bana katkıları için Prof. Thorsten Mascher, Dr. Diana Wolf ve grubun geri kalan tum çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Hem staj öncesi hemde staj sürecinde bize olan destek ve yardımları için başta Rusen Bozdogan ve Ebru Çelik olmak üzere tüm Biruni Üniversitesi Uluslararasi Ofis çalışanlarına teşekkür ederim.

Doğa SABANCI – Diş Hekimliği – Kliniek Sint-Jan Clinique Saint-Jean

Erasmus+ sayesinde en güzel yazlarımdan birini geçirdim. 2022 yazında 2 aylığına Brüksel’deki büyük bir hastanenin kliniğinde staj yaptım. Gittiğim hastanenin imkanlarının çok iyi olması sayesinde Türkiye’deki kliniklerde daha önce karşılaşmadığım son teknoloji aletlerle tanışmış oldum. Bunun yanında cerrahi alanda uzmanlık yapmadığım sürece izleyemeyeceğim büyük ameliyatları izleme imkanım da oldu. Elbette erasmus sadece akademik anlamda bana tecrübe katmakla kalmadı, stajım esnasında gezebileceğim bolca vaktim de oldu. Bu sayede yeni yerler görüp yeni insanlarla tanışmış oldum.

Helin Serap ERTEKİN – Diş Hekimliği – Universita Degli Studi Di Torino

Ben Helin Serap Ertekin. Diş hekimliği fakültesi öğrencisiyim. Eramus staj hareketliliği kapsamında 1 Temmuz-1 Eylül 2022 tarihleri arasında Torino Üniversitesi Dental School’da staj yaptım. Torino Üniversitesi hastanesi güncel diş hekimliği yaklaşımlarında oldukça gelişmiş ve teknolojik imkanlara sahip bir yerdi. Sağlık teknolojisi açısından önemli bir yere sahip olan simülatörlerle çalışıyorlardı ve benim de bunu deneyimleme fırsatım oldu. Tüm tedavi ve takip prosedürlerini gözlemleme ve içinde bulunma imkanım olduğu için çok şanslıydım. Öte yandan üniversitenin uluslararası öğrencisi çok fazla olduğu için farklı kültürleri tanıma imkanı buldum. Deneyimli ve işinde oldukça başarılı profesörlerin deneyimleri kariyer hayatımda önemli bir yere sahip olacak. Aynı zamanda hafta sonları ve tatillerde farklı Avrupa şehirlerini gezmek ve görmek oldukça ufuk açıcıydı. Erasmusa katılmak isteyen herkese kesinlikle bu deneyimi tatmalarını öneriyorum.

 

İlkben DURUSOY – Diş Hekimliği – Zahnartztin R. Bektaş

Ben, Biruni Üniversitesi 5. Sınıf Diş hekimliği öğrencisi İlkben Durusoy. 2021-2022 eğitim yılının yaz döneminde Erasmus programına katıldım. Bu proje kapsamında Almanya’nın Köln kentinde bulunan bir diş kliniğinde 2 ay boyunca staj yaptım. Almanya’da İngilizce konuşma oranının yüksek olması ve Türk yoğunluğu nedeniyle ülkeye adapte olma konusunda bir sorun yaşamadım. Stajım boyunca Köln dışında Almanya’nın Berlin, Hamburg, Düsseldorf, Bonn, Heidelberg gibi birçok şehrini gezme fırsatım oldu. Bu sayede Almanya’nın tarihi hakkında bilgi edindim ve başlangıç seviyesinde Almanca öğrendim. Bunun yanında, yakın olan İsviçre, Hollanda, Fransa, Belçika gibi ülkeleri de gezip görme imkanım oldu. Bu ülkelerin kültürlerini öğrenmek ve farklı insanlarla tanışmak bana sosyal anlamda çok katkı sağladı. Klinikte ise hastayı karşılama ve muayene etme, röntgen çekme, ölçü alma, diştaşı temizleme, fissür örtücü uygulama ve geçici protez yapma, sterilizasyon aşamaları gibi birçok alanda bilgi sahibi olup,

pratik yapma fırsatı buldum. Almanya’nın sigorta sistemi, klinik yönetimi ve hasta kayıt platformunu öğrendim. Tedaviler sırasında birçok vakayı gözlemleme ve diş hekimi ile birlikte değerlendirme şansım oldu. Bunların yanı sıra küçük bir implantoloji atölyesi gerçekleştirdik.

Kısacası bu proje benim için mesleki ve kültürel anlamda bana çok fazla katkı sağlayan, adeta ufkumu genişleten bir deneyim oldu. Hayatım boyunca unutamayacağım anılar biriktirdim. İmkan bulabilen herkesin Erasmus programına katılmasını tavsiye ederim.

Sena ALTAY – Diş Hekimliği – Dr. Med. dent. Orcan Yüksel Zahnarzt

Herkese merhaba! Bugün ilk staj deneyimimi sizinle paylaşmak istiyorum. Zahnarztpraxis Dr. OrcanYüksel’de iki aylık staj yaptım. Erasmus+ staj dönemim Haziran başında başladı ve Ağustos ayında sona erdi. Doğruyu söylemek gerekirse, Erasmus+ programı ile staj yapmak hayatınızda yeni şeyler yaşamak için önemli bir fırsattır. Yabancı bir ülkeye gitmek, burs almak, boş zamanınızda seyahat etmek, dil becerilerinizi geliştirmek, farklı bir kültür deneyimi yaşamak. Stajimin ilk günlerinde klinikte birçok insanla tanıştım. Bunu düşünün, İngilizce bilmeseler bile sizinle iletişim kurmaya ve bildiklerini size öğretmeye çalışıyorlar. Süpervizörüm Dr. CAN Gezci klinikteki hastayla ilgilenirken ona yardımcı oldum. Bu arada her hastayla yeni bilgiler ve deneyimler kazandım. Özellikle prostetik planlama ve implant destekli protezler hakkında çok sayıda yeni bilgi edindim. Klinikte protezlerin yapıldığı bir laboratuvar vardı. Laboratuvarda porselen ve metal malzemelerden yapılan diş protezlerini yakından inceledim. Aslında, birçok cerrahiyi izleme fırsatı buldum, bu açıdan çok şanslıydım. İmplant ameliyatlarında açık sinüs kaldırma, kapalı sinüs kaldırma ve greft tedavileri gözlemledim. Farklı kültürlerden birçok insanla tanıştım. Farklı kültürleri ve yaşam tarzlarını görme fırsatı buldum. Ufklarımı genişlettim. Avrupa’da tek başıma 2 ay kalarak çok iyi deneyimlerim oldu. Erasmus + staj bana her alanda çok iyi deneyim ve bilgi sağladı.

Ahmet Hakan GÖRKAY – Biyomedikal Mühendisliği – Uniklinik RWTH Aachen

Staj sırasında birçok yeni laboratuvar tekniği öğrendim, yeni arkadaşlar edindim, birçok şehri ziyaret ettim, farklı kültürleri öğrendim ve farklı yiyecek ve içecekler tadım ettim. En iyi tarafı, bütün bunları yaparken yabancı dilimi geliştirerek eğlenmem oldu. İnsanlar çok dost canlısı ve yabancılara ulaşılabilirken gerçekten iyi hissettim. Herhangi bir şeye ihtiyacım olursa, uygun fiyat ve kalitede alışveriş yapabileceğim ve ziyaret edecek yerler için önerilerde bulunduğum her zaman bana yardımcı oldular. Mesleğim hakkında birçok fikir alabileceğim kişileri tanıtarak gelecek kariyerim hakkında birçok fikir aldım. Genel olarak, Erasmus stajı benim için bir macera oldu.

Melisa OYLUM – Beslenme ve Diyetetik – My Slim Form

ERASMUS staj programına Biruni Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü öğrencisi olarak 10/08/2022-10/10/2022 tarihleri arasında Almanya’nın Viernheim şehrinde, My Slim Form adlı kurumda 2 ay süre ile staj yaptım. Bu süre boyunca kendime akademik ve sosyal yönden birçok şey kattım. Bulunduğum ve gezdiğim Avrupa ülkelerinin geleneklerini ve kültürlerini daha yakından tanıdım. O kültürde ki insanlarla iletişim kurarak hem sosyalleştim hem de yabancı dilimi geliştirdim. Farklı ülkelerden birçok yeni arkadaşım oldu ve bu beni çok iyi hissettirdi. Ayrıca kişisel olarak da burada yaşadığım her şey beni fazlasıyla geliştirdi. Stajımı yaptığım kurumdaki diyetisyen hocam çok samimi biriydi. Her konuda elinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştı. Bu kuruma gelen danışanlarla çok güzel iletişim kurdum ve kendimi bu yönde geliştirdim. Erasmus programı bana çok şey kattı. Çok güzel anılar biriktirdim ve çok fazla yeni tecrübeler kazandım. Arkama dönüp baktığımda iyi ki bu programa katılmışım diyorum. Hayat tecrübelerin tümüdür bu yüzden herkesin bu programa katılıp, bu tecrübeleri yaşaması gerektiğini düşünüyorum.

İfakat Zehra HALAÇOĞLU  – Beslenme ve Diyetetik – My Slim Form

Erasmus staj programına Biruni Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencisi olarak 2022 yaz döneminde Almanya’nın Viernheim şehrinde, My Slim Form adlı kurumda 2 ay 3 hafta süre ile staj yaptım. Bu staj süresince gerek akademik gerekse sosyal yaşantım açısından çok önemli tecrübeler edindim. Bulunduğum ülkenin kültürünü ve insanını yakından tanımış bulundum. Kendi kültürümü ve ülkemi orada en güzel şekilde tanıtmaya çalıştım. Yabancı dilimi çok daha akıcı hale getirdim. Bunun yanı sıra bulunduğum ülkenin dilini de başlangıç seviyesinde öğrenme fırsatım oldu. Yurtdışında yabancı olarak yaşamanın ve insanlarla iletişim kurmanın kazandırdığı sosyal yaşam tecrübesi, kişisel gelişimime çok önemli katkılarda bulundu. Birçok uluslararası dostluklar kurdum ve bu benim kendime olan özgüvenimi artırdı. Her yönüyle Erasmus programına katılmadan önceki durumuma göre pozitif yönde geliştiğime ve değiştiğime inanıyorum. Staj yaptığın kurumdaki diyetisyen hocam yardımsever ve her konuda bana destek olmaya çalışan bir insandı. Staj yaptığım kurumda insanlarla iletişim kurmak adına çok önemli tecrübeler edindim. Bu konuda kendimi geliştirdim. İş hayatımda yurt dışında çalışmak gibi bir hayalim olmadı fakat bir süreliğine yabancı bir ülkede yaşamış olmanın bana kattığı sosyal ve kültürel deneyimler çok değerli ve kişisel gelişimimde bana önemli ölçüde faydası dokundu.

 

Kübra Nur KURNAZ – Diş Hekimliği – Zahnarztin R. Bektaş

Merhaba, Ben Biruni Üniversitesi 5. sınıf diş hekimliği öğrencisi Kübra Nur Kurnaz. 27 Haziran- 27 Ağustos tarihleri arasında 2021-2022 Erasmus Staj Hareketliliği projesine katıldım. Almanya’nın Köln şehrinde staj yaptım. Türkiye ile Almanya’da ki kliniklerin arasındaki benzerlik ve farklılıkları inceledim. Diş hekimliğine dair birçok işlemi yakından izleme fırsatı buldum. Hastanın kliniği gelişinden gidişine kadar ki her aşamayı; karşılama, anamnez, sisteme giriş vs. öğrenmiş oldum. Aynı zamanda ölçü alma, protez yapımı, dolgu, kanal, diş taşı temizliği ve birçok işlemi hem izleme hem bazılarını yaptım. Ekstra olarak implant üzerine yaptığımız eğitim de hem teorik hem pratik anlamda beni çok geliştirdi. Almanya’nın Bonn, Düsseldorf, Hamburg, Berlin, Mannheim, Heidelberg gibi farklı şehirlerini de gezdim ve Almanya kültürünü tarihini daha iyi tanımış oldum. Aynı zamanda Fransa, İsviçre, Hollanda, Belçika ülkelerini de gezdim. Kısacası hem mesleki hem kültürel anlamda unutulmaz deneyimler yaşadım. Hayallerimi gerçekleştirdim diyebilirim. Herkese tavsiye ederim her şey çok güzeldi.

Tuğçe BAVLI – Tıp Fakültesi – La Sapienza Üniversitesi

Ben Tuğçe Bavlı, Tıp fakültesi 5. Sınıf öğrencisiyim yaz tatili için La Sapienza Üniversitesi – Policlinico Umberto II hastanesinde 2 ay stajyerlik yaptım. Benim için eşsiz bir deneyim oldu. Hem mesleki açıdan hem de yeni yerler görüp keşfetmek için çok güzel bir fırsattı. Roma’yı ve yanında staj yaptığım hocalarımı çok sevdim ve dönerken ayrıldığım için çok üzgündüm. Stajımı yaparken hastane tarafından verilen süreler hem hastanede zaman geçirip kendimi geliştirmek için hem de Roma’yı ve çevre şehirleri gezmek için oldukça yeterliydi. Tekrar gitmek için sabırsızlanıyorum.

 

 

Zeynep ALICI – Diş Hekimliği – Sanitas Tandheelkunde

İlk birkaç hafta bana kliniğin işleyiş şeklini, malzeme ve aletlerin yerleri ile işlevleri detaylı bir şekilde anlatıldı. Bunun yanında her gün başka bir diş hekiminin yanında gözlem yaptım. Ortodontistin yanında diş teli takılması ve çıkarılması işlemlerinin yanı sıra ortodontide önemli olan noktaları anlatıldı. Ortodontide takibin çok önemli olduğunu ve bunun bu klinikte kullanılan sistemle ve ayrıca fotoğrafını çekerek de takip etmekte olduğu anlatıldı. Bir başka hastada üst çene genişletilmesi için farklı bir aparat takılarak hastanın 10 gün içerisinde çenesinin genişlemesine şahit oldum. Ölçü alımı ortodontide olmazsa olmazdır. Ölçü alırken dikkat etmem gerekenleri pratikte daha detaylı öğrendim. Ortodontinin yanında diğer 3 diş hekiminin yanında daha çok restorasyon, endodonti ve genellikle kontrol gözlemledim. Öncelikle kontrollerde film çekilerek tedavi belirleniyor ya da filmde tedavi edilmesi gereken bir durum yoksa 6 ay sonrasına bir daha kontrol randevusu veriliyor. Röntgen filmlerinin nasıl çekildiği öğretildi. Hem bitewings türü hem de OPG filmlerin nasıl çekileceğini öğrendim. Amalgam dolgu değiştirilmesi yapıldı ve bunu yaparken etrafa sıçramasının önlenmesi gerektiğini pratikte de görmüş oldum. Diş materyallerinin türünü ve nerede, nasıl kullanılacağını, Kanal tedavide kullanılan aletlerini, aynı şekilde kullanılan malzemelerin kanal içinde neyi çözdüğünü ve ne zaman kullanılması gerektiğini, Hollanda’da sağlık sektöründe diş hijyenisti olarak geçen yeni bir meslek öğrendim. Bu meslek hastalara düzenli bir şekilde diş temizliği yapıp hastaların diş etlerinin daha sağlıklı olmasını hedefliyor. Son olarak klinik beni Hollanda’nın en iyi, dünyanın ise en iyi üçüncü diş hekimliği fakültesi ACTA (ACADEMIC CENTRE for DENTISTRY AMSTERDAM) ile görüşmek için yönlendirdi. Fakülteyle iletişime geçince bana fakültenin turunu yaptırdılar. Klinikleri, simülasyon odalarını, amfilerini ve profesörlerin odalarını gezdim. Üniversitede dekan, periodontoloji bölüm başkanı ve ortodonti doktorlarından biri ile görüşme ayarladık. Bu Profesörlerle yüksek lisans ve master programlarını konuşarak bilgi aldım. ACTA bana diş hekimliği ile ilgili tamamen farklı bir bakış açısı kazandırdı. Hollanda’da iki ay bile olsa kendi mesleğim hakkında bilgilendirici ve beni daha iyi bir diş hekimi yapacak çok fazla değer öğrendim. Bu deneyimin beni olacağımdan çok daha iyi bir diş hekimi yapacağına eminim.

 

Zeynep İrem TOKSARI – Moleküler Biyoloji ve Genetik – Mision Biologica de Galicia (MBG), Agencia Estatal del Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSIC)

Ben Zeynep İrem Toksarı, Biruni Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Stajıma 2. sınıfın sonu, yaz döneminde 3 aylık gittim. Gittiğim yer İspanya, Pontevedra, CSIC (Consejo Superior de Investigaciones Científicas) yani The Spanish National Research Council enstitüsüydü. Çalıştığım proje ise genetiğini değiştirerek gelecek için daha proteinli, daha besin değerleri yüksek baklagiller üretmekle ilgiliydi. Hem sahada, hem seralarda, hem bitkilerle direkt olarak hem de laboratuvarda çalıştım. Bu projeyi seçip başvurmamın sebebi aslında Dünya’nın geleceği içindi. Küresel ısınma, et tüketiminin artması, gıda sektörünün endüstriyelleşip hızlı tüketime dönmesi gibi sorunlar sürekli birbirlerine sebep oluyor ve kısır döngüye dönüşüyor. Bu da tabii ki Dünya’nın geleceği için tehlike oluşturuyor. Bu projenin amacı genelde etten sağlanan protein miktarını ve diğer besin değerlerini baklagillerden sağlayabilecek olmak, böylece et tüketimi gelecekte azalabilir ve doğa tekrar dengesine girebilir. Ayrıca vegan ve vejetaryen beslenen insanlar için de et yerine onu tüketmeden aynı miktarda protein alıp vücut için gerekli besin değeri dengesini sağlamaları açısından çok önemli bir proje olduğunu düşünüyorum.  Ben bu kabul edildiğim enstitü ve projeyi, fakültemin Erasmus koordinatörü olan hocamın gönderdiği internet sitesinden bulup başvurmuştum. Fakültemin Erasmus koordinatörü olan Elif Sibel Aslan hocam ve okulumuzun Erasmus sürecinin her anında var olan Ebru Çelik hocam bana tüm süreçler boyunca yardımcı oldular. Zaman ilerledikçe, ben de prosedürleri öğrendim gerek oradaki supervisorımdan gerekse tecrübeli stajyer arkadaşlarımdan. İlk başta tecrübeli arkadaşlarımla beraber laboratuvarda çalışmaya, deneyleri ve işlemleri yapmaya başladım. Sonrasında ise artık ben de öğrenip tecrübeli hale geldiğim için artık deneyleri ve işlemleri tek başıma yapıyordum. Ben genel olarak Erasmus Staj Hareketliliği programı kapsamında yurtdışına gidip yaptığım stajımdan çok memnunum ve kesinlikle iyi ki gitmişim diyorum. Dönüş aşamasında da bir sıkıntı yaşamadım, buradaki ve oradaki hocalarım ve koordinatörlerim hep çok yardımcı oldu. Fırsatı olan ve gerçekten kariyerini önemseyip iyi bir yerlerde olmak isteyen herkese de öneririm. Kendim de tekrar başvuracağım tabii ki. Ben bu stajda çok fazla şey öğrendim ve direkt olarak tecrübe edindim, bunlar benim ve geleceğim için çok büyük artılar. Erasmus Staj Hareketliliğine başvurup gittiğim için çok mutluyum. Tüm bu süreçten çok memnunum, benim için her yönden çok güzel, çok avantaj sağlayacak bir tecrübe ve deneyim oldu.